Czym jest oprocentowanie kredytu?

Przez długi czas oprocentowanie kredytu hipotecznego było uważane za najważniejszy składnik kosztu kredytu; jednak wejście na rynek chwilówek znacząco zmieniło tę definicję. Oprocentowanie kredytu gotówkowego to po prostu jedna z opłat składających się na całość – jest to liczba procentowa, która pokazuje roczny koszt odsetek od kredytu. Ogromne oprocentowanie jest ustalane ustawowo, chociaż jego wysokość może ulegać wahaniom w zależności od przyczyn zewnętrznych. Pokażemy Ci jak.

Jakie są rodzaje oprocentowania kredytu?

Wielu pożyczkobiorców pyta, jakie oprocentowanie zostało uwzględnione w umowie kredytowej, zwłaszcza teraz, gdy stopy procentowe rosną. Jak wiadomo wiele osób zastanawia się, gdzie można szukać oszczędności. A oprocentowanie kredytowe może być tym miejscem. Wartość ta jest często uzależniona od aktualnych stóp procentowych, dlatego może ulegać wahaniom w czasie. W przypadku banków czy fintechów jak Smartney jest to większość kosztu kredytu – oprocentowanie wskazuje na koszty, jakie firma ponosi w celu zabezpieczenia finansowania, a także marżę, która pozwala jej funkcjonować na rynku.

Jednak oprocentowania kredytu nie należy mylić z RRSO, które również podawane jest w procentach. Ponieważ oprocentowanie jest tylko jednym ze składników kosztu kredytu, nie sprawdzi się przy porównywaniu wielu ofert.

Należy jednak zdać sobie sprawę, że oprócz oprocentowania koszt pożyczki obejmuje prowizję i wszelkie inne opłaty, które są uwzględniane w indeksie RRSO. RRSO dominuje obecnie w bankach i fintechach pożyczkowych w okolicach 20-25% dla kredytów gotówkowych.

Jak ma się oprocentowanie do kosztu kredytu?

Jednak wiele osób pyta, jak obliczyć oprocentowanie kredytu, czy jak obliczyć odsetki od kredytu – okazuje się, że nie ma takiej konieczności.

Otrzymamy również inny dokument informacyjny określający te wydatki, jeśli podpiszemy jakąkolwiek umowę kredytową. W typowych przypadkach oferowanych wraz ze swoimi produktami, banki i fintechy ujawniają również wartość ofert oprocentowania kredytu.