Dlaczego nie przyznano mi karty kredytowej?

Karty kredytowe są jednym z najpowszechniej stosowanych środków płatniczych na świecie. W rzeczywistości, w wielu sklepach lub usługach w internecie są one jedyną możliwością dokonania zakupów. Jednak przed uzyskaniem karty kredytowej wymagane jest podjęcie pewnych kroków i jeśli nie spełniasz któregoś z tych wymagań, jest bardzo prawdopodobne, że nie będziesz mógł jej mieć.

Znaczenie historii kredytowej

Jednym z najczęstszych powodów, dla których można spotkać się z odmową dostępu do karty kredytowej, jest brak historii kredytowej.

Kiedy instytucja sprawdza informacje o Tobie, jednym z najważniejszych kryteriów jest punktacja kredytowa; jest to liczba, która jest przyznawana przez biuro kredytowe na podstawie oceny uzyskanej po skorzystaniu z produktów finansowych. Aby wygenerować dobrą ocenę, konieczne jest odpowiedzialne korzystanie z jakiegoś produktu finansowego przez pewien okres czasu.

Znaczenie przystępności dla kart kredytowych

Karty kredytowe są metodą finansowania, co oznacza, że możesz korzystać z linii kredytowej z obietnicą spłaty pożyczonych pieniędzy w określonym czasie. Linia kredytowa może być przyznana w zależności od Twojej zdolności płatniczej.

Aby poznać możliwości spłaty każdego wnioskodawcy, instytucja bankowa dokonuje szacunkowej oceny dochodu podanego w momencie otrzymania informacji o wnioskodawcy. Załóżmy, że pierwsza karta kredytowa jest przyznawana osobie, która zarabia około 3000 zł. Karta będzie miała linię kredytową odpowiadającą mniejszemu procentowi tej kwoty, dążąc do tego, aby w ten sposób nie było dużego ryzyka braku spłaty w momencie korzystania z niej. Jeśli nie posiadasz zdolności płatniczej w przypadku karty kredytowej, instytucja może uznać, że oferowanie Ci tej usługi finansowej jest zbyt ryzykowne i nie zaakceptować Twojego wniosku.

Inne ważne wymagania

Choć wszystko, co zostało wymienione powyżej jest ważne, istnieje również lista wymagań, które uzupełniają uzyskanie tej metody finansowania. Na przykład, trzeba być pełnoletnim, posiadać dowód dochodów, minimalny okres zamieszkiwania pod tym samym adresem lub mieć poręczyciela, który w razie potrzeby może udzielić pomocy.

Jak widać, posiadanie karty kredytowej wymaga zaangażowania i odpowiedzialnego korzystania z niej, ale jest to produkt finansowy, który używany prawidłowo oferuje wiele korzyści, jest bardzo bezpieczny, pozwala na łatwe zakupy w różnych sklepach, płacenie za ulubione usługi cyfrowe, a także można uzyskać specjalne korzyści od instytucji finansowej, która daje Ci kartę kredytową.