Jak rozpoznać, czy jest to karta jest debetowa czy kredytowa?

Na pierwszy rzut oka karty kredytowe i debetowe mogą wydawać się takie same, kiedy z nich korzystasz, możesz nie zauważyć różnicy. Jednak każda z nich ma inne cechy, które powinieneś znać.

Jak rozpoznać, czy jest to karta jest debetowa czy kredytowa?

Za pomocą obu można dokonywać płatności, zakupów internetowych i wypłacać gotówkę z bankomatu. Ale pewnie zastanawiasz się: „Skąd mam wiedzieć, czy moja karta jest kartą kredytową czy debetową?

Źródło finansowania. Karta kredytowa i karta debetowa różnią się pochodzeniem środków, ponieważ w przypadku kart kredytowych pochodzą one z linii kredytowej przyznanej przez bank, która ma maksymalny limit wydatków, a w przypadku kart debetowych są one powiązane z kontem depozytowym, a zatem kiedy z nich korzystasz, wydajesz bezpośrednio pieniądze, które masz na swoim koncie bankowym.

3 wskazówki przed użyciem pierwszej karty kredytowej

Wygląd. Karty fizycznie wyglądają bardzo podobnie, ale niektóre karty debetowe nie mają nazwiska posiadacza karty na awersie. Ponadto, czasami jest to widoczne z boku nazwy banku, jeśli są to karty kredytowe lub debetowe. Inne elementy, takie jak chip, pasek magnetyczny, numer karty lub kod zabezpieczający CVV mogą występować na obu rodzajach plastiku.

Odsetki i opłaty. Chociaż różnica polega na pochodzeniu środków, obie karty są bardzo różne, ponieważ w karcie kredytowej są odsetki za jej używanie w przypadku, gdy nie zapłacisz całkowitej kwoty, którą wydałeś, wskazanej w miesięcznym zestawieniu. Ponadto, w obu przypadkach mogą być pobierane opłaty za wypłatę gotówki lub jej użycie za granicą, ale nie są to dokładnie te same opłaty, więc należy sprawdzić w swoim banku.

Kredyt odnawialny. Karta kredytowa jest środkiem płatniczym, który jest powiązany z kontem odnawialnym z limitem kredytowym, co oznacza, że każdy wydatek, którego dokonasz będzie musiał być spłacony, a jeśli nie zrobisz tego w ustalonym czasie, zostaną wygenerowane odsetki.