Czym jest chrometofobia? O strachu przed wydawaniem pieniędzy

Są ludzie, którzy lubią wydawać dużo pieniędzy na swoje zachcianki i inni, którzy wpadają w panikę za każdym razem, gdy muszą wydać dodatkową złotówke. To ostatnie znane jest jako chrometofobia, czyli irracjonalny lęk przed wydawaniem pieniędzy. W poniższym poradniku opowiadamy wszystko o tym osobliwym schorzeniu.

Czym jest chrometofobia?

Chrometofobia to strach lub panika przed wydawaniem pieniędzy. Zazwyczaj, gdy osoba nigdy nie zaprasza, nie zostawia napiwku lub jest bardzo ostrożna w wydawaniu pieniędzy, zwykle nazywa się ją skąpcem. Eksperci twierdzą jednak, że jeśli popadniemy w skrajność, możemy mieć do czynienia z chrometofobią, czyli irracjonalnym lękiem przed wydawaniem pieniędzy. To prawda, że nie jest to zjawisko powszechne, ale doprowadzone do skrajności może poważnie wpłynąć na życie osób, które cierpią na tę fobię.

Symptomy

Kiedy osoba cierpi na chrometofobię, fakt wydawania pieniędzy może wywołać następujące objawy

  • Tachykardia
  • Zwiększone ciśnienie krwi
  • Trudności w oddychaniu
  • Nadmierne pocenie się
  • Nudności
  • Ból mięśniowy
  • Biegunka

Innymi słowy, w obliczu normalnych sytuacji związanych z wydawaniem pieniędzy, możesz doświadczyć wszystkich tych objawów naraz, co sprawia, że czujesz się naprawdę źle nie tylko wewnątrz, ale i na zewnątrz.

Możesz również odczuwać irracjonalne pomysły dotyczące pieniędzy i czuć się bezsilnym z powodu braku możliwości ich kontrolowania. Na przykład irracjonalny lęk przed posiadaniem przy sobie pieniędzy w przypadku ich kradzieży, lęk przed użyciem karty kredytowej itp.

Terapeuci specjalizujący się w leczeniu tych pacjentów mówią, że niektórzy ludzie cierpią na ten irracjonalny lęk przed wydawaniem pieniędzy i że może on poważnie wpływać na wszystkie sfery ich życia. Zawodowe, towarzyskie, rodzinne… Dlatego ważne jest, aby w porę je wykryć i spróbować rozwiązać.

Konsekwencje chrometofobii

Aby cieszyć się optymalną jakością życia, musimy co miesiąc wydawać minimalną kwotę pieniędzy. To właśnie dzięki temu możemy mieć zaspokojone podstawowe potrzeby. Czyli jedzenie, czynsz lub hipoteka, prąd, woda, ubrania…

Jeśli dana osoba ma irracjonalny lęk przed wydawaniem pieniędzy, może żyć naprawdę źle. To znaczy, że mógłby skończyć jedząc najgorszej jakości produkty. Problem w tym, że może to prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych.

Dlatego jednym z pierwszych negatywnych skutków chrometofobii jest pogorszenie jakości życia, czyli coś, co nie powinno mieć miejsca i co może potwierdzać, że cierpimy na tę rzadką chorobę.

Izolacja społeczna

Chrometofobia może być również przyczyną izolacji społecznej. Kiedy masz przyjaciół, zawsze wychodzisz więcej i wydajesz więcej pieniędzy. Czy to wyjście na drinka, podróż, wyjście na kolację itp. Oczywiście nawet mając pieniądze, osoby cierpiące na chrometofobię mogą zdecydować się na izolację, aby nie musieć wydawać pieniędzy.

Interesują Cię podobne zaburzenia i martwisz się o swoje zdrowie? Zajrzyj na portal www.infofakty.pl poruszający częściej takie tematy.