Internet jest świetną platformą do uzyskania pożyczki online. Obecnie możemy uzyskać finansowanie bez wychodzenia z domu i bez zbędnych formalności. Jednakże otworzyło to również drzwi dla nielegalnych firm, które udają, że udzielają nam pożyczki, a następnie oszukują nas i okradają. Szczególnie jeśli nasza sytuacja finansowa jest skomplikowana i próbujemy „nowych podmiotów”, żeby uzyskać finansowanie. Ważne jest, aby być świadomym znaków, które pozwolą nam odróżnić legalne firmy od tych nielegalnych.
Nigdy nie wysyłaj pieniędzy z góry
Jest to najczęstsza pułapka, a zarazem najskuteczniejsza, która polega na tym, że po zatwierdzeniu kredytu oszuści żądają zapłaty jakiegoś wymyślonego wydatku. Znikną jednak bez oddania nam pieniędzy za pożyczkę, gdy tylko otrzymają zapłatę z góry.
Ponieważ jest to najczęściej spotykane oszustwo, powody wpłacania zaliczki ciągle się zmieniają. W przeszłości była to zazwyczaj opłata za otwarcie rachunku, ale obecnie ta wymówka jest tłumaczona jako płatności za ubezpieczenie, płatności za przelewy, płatność za otwarcie rachunku bieżącego lub płatność za weryfikację naszej tożsamości. W jednym z przypadków, w taki sposób wyłudzono ponad 6 milionów złotych i oszukanych zostało 44 tys. osób. Żaden podmiot prawny nigdy nie poprosi Cię o zapłacenie pieniędzy z góry, więc powinieneś wątpić w legalność każdej firmy, która Cię o to prosi, natychmiast przerwij prośbę o pożyczkę i nigdy nie wysyłaj płatności.
Pożyczkodawca musi przedstawić Ci wszystkie informacje
Zgodnie z ustawą w sprawie umów o kredyt konsumencki, wszystkie instytucje kredytowe muszą jasno przedstawić wszystkie warunki kredytu, który chcemy zaciągnąć, zarówno w swoich reklamach, jak i w spersonalizowanej ofercie, którą nam przedstawiają. Przed podpisaniem umowy lub akceptacją, muszą dać nam dokument ze wszystkimi warunkami, abyśmy mogli je dokładnie przeczytać przed ich zaakceptowaniem.
Uważaj na firmy pośredniczące
Podczas gdy te firmy nie są nielegalne, to nie są gwarancją uzyskania pożyczki. Poproszą nas o nasze dane osobowe i za ich pomocą złożą w naszym imieniu wnioski o różne pożyczki. W zamian za tę usługę pobierają od nas opłatę. Jednak udanie się do tego typu firmy wcale nie gwarantuje że pożyczkodawca przychyli się do naszego wniosku, bowiem to od firmy udzielającej pożyczki i jej kryteriów zależeć będzie czy przyzna nam pieniądze czy też nie. Może się więc okazać, że zapłacimy za usługi pośrednika, nie uzyskując finansowania.