Pożyczka przez Internet a kredyt gotówkowy. Czym się różnią?

Zobowiązania finansowe odgrywają ważną rolę w naszym życiu. Coraz więcej osób zaciąga kredyty bankowe czy pożyczki przez Internet, aby móc zrealizować swoje podstawowe potrzeby, kupić mieszkanie albo samochód, a nawet opłacić wyjazd na wczasy z rodziną. Pożyczanie pieniędzy stało się bardzo powszechne, ale niesie za sobą wiele zagrożeń. O czym warto pamiętać, podpisując umowę?

Kredyt i pożyczka przez internet. Czym się różnią?

Choć powszechnie używa się słów kredyt i pożyczka zamiennie, to jest to błędem. Oba produkty są zobowiązaniem finansowym, w ramach którego otrzymujemy pieniądze, które należy oddać na określonych warunkach, ale ich definicje i podstawy prawne są inne. Pożyczki to o wiele prostsze zobowiązania, a przez to bardziej popularne. Natomiast do udzielania kredytów zobowiązane są wyłącznie banki. Żadna inna firma, tego zobowiązania nie udziela.

Pożyczka gotówkowa, jak i pożyczka przez Internet na konto oparte są o te same zasady prawa. Z definicji jest to produkt udostępniany na dowolny cel i na własność pożyczkobiorcy. Zobowiązuje się on w umowie do zwrócenia wyznaczonej kwoty pieniędzy w terminie i wedle sposobu zapisanego w treści dokumentu. Podstawą prawną jest Ustawa Kodeks Cywilny, w którym można znaleźć definicję takiej umowy.

A co z kredytami? Tu zastosowanie ma Ustawa Prawo Bankowe, która omawia ten typ produktu finansowego. Kredyt jest zobowiązaniem udzielanym na konkretny cel. Ponadto środki z kredytu są jedynie oddawane do dyspozycji kredytobiorcy. Dlatego konieczne jest wydanie ich na cel określony w umowie i bank ma prawo to sprawdzić.

Warto wiedzieć, że zarówno kredyty jak i pożyczki podlegają również pod Ustawę o kredycie konsumenckim i tzw. Ustawę antylichwiarską. Obie one regulują zobowiązania finansowe oraz ich koszty. Dlatego zapewniają bezpieczeństwo jednakowo instytucjom finansowym, jak i ich klientom.

Pożyczkę można dostać łatwiej – czy na pewno?

Wiele osób szuka szybkiego zobowiązania, a więc pasuje mu pożyczka na już w firmie pożyczkowej. Procedury w instytucjach prywatnych są uproszczone w porównaniu do zasad wprowadzonych przez banki. Jednak w obu wypadkach trzeba być wiarygodnym klientem, który gwarantuje spłatę pożyczonych pieniędzy. Sporo ludzi zapomina albo nawet nie wie, że podczas weryfikacji wniosku sprawdzana jest zdolność kredytowa, jak i wiarygodność, a to oznacza sprawdzanie w bazie.

Jak więc działa pożyczka od zaraz na dowód? Dowód osobisty jest potrzebny jako dokument potwierdzający naszą tożsamość i wiek. Bardzo często taka oferta pośrednio mówi, że nie trzeba przedstawiać żadnych innych dokumentów, co jest prawdą. Żeby wziąć pożyczkę online, wystarczy znaleźć pożyczkodawcę, wejść na jego stronę i wypełnić wniosek. Co w nim wpisujemy? Przede wszystkim dane osobowe, które można spisać z dowodu. Zwykle trzeba też uzupełnić oświadczenie finansowe, gdzie podajemy dochody. Następnie należy wyrazić zgodę na sprawdzenie informacji w bazie, a potem dokonać drobnego przelewu weryfikacyjnego. Odpowiedź przyjdzie niezwłocznie. Jeśli jednak chcemy szybko dostać pieniądze, warto sprawdzić, w jakich godzinach pracuje firma i w tych złożyć wniosek.

Jeśli zaś chodzi o banki, to nawet aby uzyskać zwykły kredyt gotówkowy, trzeba przedstawić nie tylko dowód, ale i zaświadczenie o dochodach wydane z miejsca pracy lub inny dokument, które potwierdzi zarobki. Ponadto cała procedura ma miejsce w stacjonarnym oddziale bankowym, a więc trzeba udać się osobiście i zarezerwować sobie na to czas. Informacja o przyznaniu kredytu będzie natychmiastowa. Ale w samym banku możemy spędzić nawet kilka godzin.

Które zobowiązanie jest lepsze?

Wiele osób wskazuje, że pożyczka w 5 minut bez zaświadczeń jest lepszym wyborem. Ale dlaczego? Przede wszystkim plusem jest możliwość składania wniosku przez Internet, nawet w weekendy czy w środku nocy. Wniosek zostanie rozpatrzony od razu lub w pierwszym dniu roboczym. Nie trzeba wychodzić z domu i tracić czas. Ponadto sam brak konieczności posiadania zaświadczenia o dochodach też jest wygodny. Nie musimy iść po nie do działu kadr, ale też na pożyczkę mają szansę osoby, które uzyskują inne dochody niż tylko te z tytułu umowy o pracę. A co jeśli mamy zdolność kredytową w banku? Oczywiście można wybrać po prostu to rozwiązanie. Warto jednak pamiętać, że istnieje też pożyczka na raty przez Internet, która jest najbliższą alternatywą dla typowych kredytów gotówkowych. A zatem jeśli szukamy rozwiązania z długoterminową spłatą w wygodnych ratach, to i takie znajdziemy w firmie pożyczkowej.

Należy zwrócić uwagę, że nie ominie się tak zwanych baz. Wiele pożyczek określa się mianem bez BIK, ale jest to tylko jedna z dostępnych baz. Istnieje ich o wiele więcej, a firmy pożyczkowe mają dowolność w wyborze, w której zweryfikują swojego klienta. Banki standardowo sprawdzają BIK i swoją bazę bankową. Trafić do baz z negatywnym wpisem można za nieterminową spłatę, znacznie opóźnienie w spłacie czy niedotrzymanie warunków umowy i całkowite porzucenie spłaty zobowiązania. Dlatego trzeba spłacać zobowiązania finansowe rzetelnie.